Follow by Email

1034

۱۳۹۲ مهر ۲۸, یکشنبه · Posted in ,

داشتم یک مطلب می‌خوندم درباره گروه فمن، زنانی که توی اوکراین برای اعتراض در انظار عمومی لخت میشدند. مطلب درباره کیتی گرین بود که در جشنواره لندن با فیلم مستند «اوکراین فاحشه خانه نیست» شرکت کرده و توی فیلم از رازی پرده برمی‌داره که مغز متفکر و رهبر تمام این فعالیتها مردی بوده با عقاید شدیدا مردسالارانه به اسم ویکتور که در واقع این دختران اوکراینی رو از ابتدا استخدام کرده و به ازای فعالیت‌شون پول دریافت می‌کردند!
اون زمان برام ایده‌شون جالب که تنها با بدن زنانه به جنگ با دنیای سیاست رفتند! یعنی بدون هیچ نوع فلسفه و اندیشه و کار فکری و کنش فرهنگی و فقط با امر زیستی قصد دارند صدای اعتراض‌شون رو جهانی کنند! بیشتر دنبال این بودم که ببینم تاثیر اینجور کنش‌ها در دراز مدت بیشتره یا کنش‌های فکری و فرهنگی! ولی هیچ تصور نداشتم که ایده این کنش اعتراضی نه از آن این زنان و بلکه خود در استخدام مردی ظاهرا با عقاید مردسالارانه هستند!
البته فکر می‌کنم صدای اعتراضاتشون توی ایران زیاد شنیده شد چون برای من یکی که بارها تصاویر یا لینک خبر این اقدامات اعتراضی ارسال شد! تصاویری که بیش از همه روی سینه‌های لخت زنانه متمرکز شده بود.
ولی برای من سخته واقعا بگم این مدل از اعتراض چقدر تاثیر گذار بوده در سطح جهان و برای اهدافی که گروه فمن دنبال می‌کردند! هر چند لابد مثل خیلی از فعالیتهای فمینیستی جسورانه بعدا در تاریخ تحولات فمینیستی بخشی از این تاریخ محسوب میشه!

با پشتیبانی Blogger.