Follow by Email

1033

چقدر فیس‌بوک جای ترسناک و خشنی می‌شه وقتی توده‌های انبوهی از آدم‌ها به صفحه افراد سیاسی و معروف هجوم می‌برند و اختلافات سیاسی و اختلافات فرهنگی و کدورت‌های عمیق خودشون نسبت به گروه‌های سیاسی و افراد سیاسی و مسائلی این چنین عمیق و در عین پر از شکاف رو بروز میدن!
قضیه این روزهای خانم نعیمه اشراقی و کامنت‌هایی که برای صفحه‌های مرتبط با این شخص و افراد فامیل و افراد نزدیک به جناح این فرد میذارن صرف نظر از واقعیت داشتن یا نداشتن، خیلی وحشتناکِ و شاید حضور مستقیم توده‌هایی از آدم‌ها و بیان هر حرفی که گاه توهین‌های شخصی و گاه نوعی تخلیه تمام حس‌های بدی هست که از افراد مرتبط با این شخص دارند بر سر یک آدم، از تمام رفتارهای فاشیستی که ما در تاریخ درباره فاشیسم خوندیم هم ترسناک‌تره!
رفتارهای جمعی معمولا غیرعقلانی‌تر و ترسناک‌تر از اون چیزی میشه که در حالت فردی افراد از خودشون بروز میدن!
با تمام این‌ها باید به تمام این رفتارهای جمعی در فضای شبکه‌های اجتماعی به چشم یک سری تجربه‌های جدید نگاه کرد! تا راه‌هایی رو پیدا کنیم که وارد دنیا و جامعه‌ی بهتری بشیم با مردمانی با فرهنگ‌تر که بجای تولید خشونت‌های فردی و جمعی، رفتاری عاقلانه از خودشون بروز بدن و به حقوق فردی دیگران صرفنظر از جایگاهی که قرار داره احترام بذارن!
ازین دنیای پر از شکاف و نفرت و خشم جامعه‌ای دموکراتیک و عاری از خشونت بیرون نمیاد! هرگز!

با پشتیبانی Blogger.