Follow by Email

1012

۱۳۹۲ شهریور ۲۳, شنبه · Posted in , ,

توی این سایت  آمار نشر کتاب در سراسر جهان رو گذاشته! برام جالب بود، ایران با وجود این همه بحران و بدبختی و انزوای این دو سه دهه، از نظر کمیت چاپ کتاب بعد از آمریکا، انگلیس، چین، روسیه، آلمان و اسپانیا در مقام هفتم جهان قرار گرفته و حتی کشورهای پیشرفته‌ای مثل ژاپن و ایتالیا و فرانسه و بسیاری از کشورها لااقل از نظر کمی در مقامی پایین‌تر از ایران قرار دارند!
می‌دونم بخش عظیمی از آمار بالای چاپ کتاب برمی‌گرده به آثار ترجمه شده و مرهون زحمات مترجمان زحمت‌کش و عاشقه، اما بخشی از اون کتاب‌های تالیفی و خلق آثار فکری هست که کمتر کسی قادر به درک این واقعیته که این دسته آثار با چه خون و دل خوردن‌های نویسنده‌ی ایرانی ذره ذره نوشته شده و از دولت و سانسور و وزارت ارشاد و کارمند بی‌خبر ارشاد گرفته تا ناشر و کتابفروش‌های بی‌انصاف و همه و همه چه رفتارها و چه اذیت‌ها که نکردند نویسنده‌ی ایرانی رو! 
نویسندگی طبق تجربیات شخصی من، وقتی که جوون باشی و گمنام و فقط عاشق خلق تفکرات جدید طبق خواسته‌ها و افکار خودت باشی باید منتظر بعضی از بدترین رفتارها حتی از طرف دوستان و اطرافیان خودت باشی چه برسه به دیگرانی که بخاطر عدم شناخت از تو، همیشه با بدبینی و بی‌اعتمادی بهت نگاه می‌کنند و باید با خیلی از رفتارهای تحقیرآمیز از طرف هر کسی کنار بیای!

آبی‌نوشت: با تمام اینها خوشحالم که ایران حداقل از نظر کمی چاپ کتاب در جهان در جایگاه بالایی قرار داره و با کشورهای پیشرفته‌ای میتونه همتراز باشه! یادمون نره ما هنوز توی یک کشوری زندگی می‌کنیم که قانون جایگاه حقیقی خودش رو پیدا نکرده و هنوز برای قلم و نوشتن باید هزینه‌ی بالایی بدیم!

با پشتیبانی Blogger.