Follow by Email

742

۱۳۹۱ اسفند ۲۰, یکشنبه · Posted in

فقط یک تحلیل سیاسی بی‌طرفانه بر مبنای شواهد و برداشت‌های ذهنی:

راسش داشتم فکر می‌کردم این نمایشگاهی که از شهر واشنگتن شروع شده و قراره در شهرهای دیگر آمریکا هم برگزار بشه درباره ارتباط فکری بین اندیشه‌های بنیان‌گذاران آمریکا و اندیشه‌های تساهل‌مدارانه کوروش در باب ادیان که در قالب به نمایش گذاشتن منشور معروف کوروش ، واقعا فقط یک اقدام فرهنگی و تاریخی است و بس؟
آخه این تیتر بی بی سی واقعا اولش برای من عجیب بود! منشور کوروش در واشنگتن؛ پیوند تاریخ آمریکا با پادشاه هخامنشی ! تاریخ آمریکا و پادشاهی هخامنشی؟ نه اشتباه برداشت نشه! دنبال بحث‌های توطئه و این‌ها نیستم اما ذهن‌م خود به خود وارد یک وادی‌های جالب‌تری می‌شه!

صحبتم درباره پیامی هست که ممکنه این رویداد فرهنگی برای سیاستمداران ایرانی منتقل کنه! خصوصا به طرفداران مشایی!

من خوب به‌خاطر دارم که اولین‌بار مشایی رو توی اخبار استان تهران از شبکه تهران دیدم در حالی که خبرنگار تلویزیون دولتی از مشایی درباره وضعیت لوح‌های ایرانی موجود در دانشگاه شیکاکو پرسید و مشایی برگشت با لحن خاصی به خبرنگاران حرفی زد با نزدیک به این مضمون که انقدر درباره آمریکایی‌ها بدگویی نکنید و آمریکایی‌های خوب کم نیستند و همین الان عده‌ای از همین آمریکایی‌ها هستند که دارند به ما کمک می‌کنند تا ما بتونیم در دادگاه برنده شویم و لوح‌های سفالی ایران رو پس بگیریم!
این حرف مشایی برای من خیلی تعجب‌آور بود! از این بابت که اولین سیاست‌مدار عصر جمهوری اسلامی بود که توی تلویزیون دولتی داشت از آمریکایی‌ها دفاع می‌کرد. من البته فکر می‌کردم این آقای مشایی فقط یک مدیر میراث فرهنگی باشد و از باب علاقه و دلسوزی برای اشیای باستانی ایران چنین موضعی گرفته و حتی بعدا که پی‌گیری‌های جدی مشایی برای به نمایش درآوردن منشور کوروش در موزه ایران باستان رو توی رسانه‌ها می‌دیدم باز هم چنین تصوری داشتم تا این‌که توی رسانه‌ها دیدم برای اولین‌بار توی جمهوری اسلامی یک مسئول دولتی به‌جای استفاده از اصطلاحات خصمانه درباره اسرائیل صحبت از دوستی با ملت موجود در خاک اسرائیل یا همان خاک فلسطین اشغال شده به میان آورد!
من باز هم واقعا تعجب کردم که چطور ممکنه در دولت احمدی‌نژاد که خصمانه‌ترین لحن رو در برخورد به اسرائیل داشته یکی از معاونان رئیس جمهور از دوستی با ملت این کشور صحبت کنه! اولش تصور کردم که شاید دولت احمدی‌نژاد با این رفتار دوگانه سعی داره تا پیامی به غرب، خصوصا آمریکا و یا حتی به دولت اسرائیل بده! بعد با تعجب دیدم در حالی که گروه‌های حاکم در ایران در برابر مصاحبه و حمایت مشایی از ملت اسرائیل موضع‌گیری انتقادی شدید گرفتند، احمدی‌نژاد خیلی سفت و سخت به حمایت از مشایی برخاست!
بعد هم که در انتخابات سال 88 ، گروه‌های حاکم به حمایت همه‌جانبه از احمدی‌نژاد پرداختند یادم هست اولین مرتبه روزنامه‌های اصلاح‌طلب از طرح احمدی‌نژاد برای ریاست جمهوری سال 1992 و به قدرت رساندن مشایی برای اجرای مدل پوتین-مدودف خبر دادند که همزمان بود با پست معاون اولی رئیس جمهوری برای مشایی و مخالفت همه‌جانبه گروه‌های حاکم و آخر هم که مشایی به رئیس دفتری احمدی‌نژاد منصوب شد و بعد سر قضیه وزارت اطلاعات مشخص شد که دولت احمدی‌نژاد برنامه جدی برای مجلس و ریاست جمهوری و به قدرت رساندن طرز تفکر طرفداران مشایی رو داره و توسط حامیان پیشین احمدی‌نژاد در انتخابات 1388 بحث جدید "جریان انحرافی" مطرح شد و گروه‌های حاکم، سعی کردند طرفداران مشایی رو به شکل‌های مختلف مثل تشکیل پرونده‌های سیاسی و مطبوعاتی و فساد مالی و اقتصادی از دور خارج کنند.
با این‌حال بنظرم رسید آمریکایی‌ها بی علاقه نیستن روی ریاست جمهوری مشایی سرمایه‌گذاری کنند چون مشایی و بعضی از نزدیکانش بین سیاست‌مداران حاکم در جمهوری اسلامی، نگاه مثبت‌تری به آمریکا دارند و شوراي عالي امور ايرانيان خارج از کشور که زیرنظر مشایی بود توجه ویژه‌ای به ایرانیان مقیم آمریکا داشت که بعضی مثل امیراحمدی از فعالان برقراری رابطه بین ایران و آمریکا هستند.

با توجه به سلیقه و علاقه خاص افرادی مثل مشایی و بقایی به موضوع کورش کبیر و دوندگی‌های زیادی که انجام دادند تا منشور کورش کبیر رو در موزه ایران باستان به نمایش بذارند که اتفاقا به نمایش گذاشته شد و باعث گرایش تازه‌ای در ایران این سال‌های اخیر به موضوع کورش و اندیشه‌های کورش شد آیا برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی  هر چند جزیی و کوچک  با هدف نزدیکی و پیام برای طرز تفکر طرفداران مشایی باشه؟
و یا سئوالم رو بهتر مطرح کنم. آیا مشایی کسی هست که قراره رابطه ایران و آمریکا رو تغییر بده و بهبود ببخشه؟
یا بهتره باز سئوالم رو تغییر بدم تا درست‌تر فهم و درک بشه. آیا آمریکایی‌هایی که تمایل دارند رابطه ایران کنونی و آمریکا رو بهبود ببخشند به مشایی به چشم کسی نگاه می‌کنند که می‌تواند رابطه ایران عصر جمهوری اسلامی و آمریکا رو بهبود ببخشه ؟ و از گرایش‌ش به کوروش کبیر در این راه استفاده می‌کنند؟
سیاست دنیای پیچیده‌ای است و تا وقتی اطلاعات ریز و دقیق نداشته باشی ، تحلیل و برداشت و پیش‌بینی‌ها همه ممکنه اشتباه یا خیال و یا گاه توهمی بیش نباشد!

با پشتیبانی Blogger.