Follow by Email

657

۱۳۹۱ آذر ۲۶, یکشنبه · Posted in ,

توی سایت بی بی سی فارسی یه گزارش درباره کتاب "خواب خرد" از علی امیری نویسنده کشور افغانستان خوندم که واقعا متعجب شدم از نگاه‌های نزدیک بهم خودم با این نویسنده کشور همسایه! قبول دارم که ما همینی هم که الان هستیم بخشی‌ش مرهون تلاش روشنفکرهای ایرانی بوده اما نگاه انتقادی که من این سال‌ها به روشنفکران ایرانی پیدا کردم شباهت عجیبی به درک و نگاه و برداشت این نویسنده افغانستانی داره!
بنظر میاد در کشور همسایه فضای تازه‌ای برای اندیشیدن و نقد میراث فکری افغانستان شکل گرفته و راسش من با خوندن این گزارش احساس کردم هنوز فرصتی بدست نیاوردم که جدی بیاندیشم و جدی قلم بزنم! فکر می‌کنم چون میراث فکری روشنفکری در ایران طی این سه دهه گذشته از طرف حکومت مورد انکار و انتقاد بی‌رحمانه و بعضاً مورد سرکوب واقع شده ماها فرصت تاریخی و فضای سالم و مناسبی پیدا نکردیم که به نقد جدی میراث فکری مدرن ایرانی بپردازیم! بیشترین نقدها هم نصیب روشنفکران دهه 40 و 50 شده که بنظرم نقد نبوده بیشتر تصفیه حساب‌های سیاسی بوده و هست که این رفتار و رویکرد عام هیچ کمکی به آینده فکری ما نخواهد کرد!
هر چند نمیشه از هیچ تحصیل‌کرده و اهل مطالعه و حتی اهل قلم ایرانی انتظار داشت واقعا متفکرانه، نه سیاست‌اندیشانه به مسائل فکری معاصر نگاه کنه چون واقعا ما در شرایط شدیداً ناسالم سیاسی و فکری زیستیم از بعد از انقلاب مشروطه تا امروز ، و هنوز همه‌ی ما ایرانی‌ها شباهت عجیبی بهم داریم و بخاطر این شباهت رفتاری بهم، عین قطب‌های موافق آهن‌ربا سریعاً همدیگه رو دفع می‌کنیم!

با پشتیبانی Blogger.