Follow by Email

497

۱۳۹۱ شهریور ۳۱, جمعه · Posted in ,

این شبکه دیجیتالی آی فیلم که تلویزیون دولتی ما برای کشورهای عرب زبان راه انداخته، امروز ظهر داشت یک فیلمی پخش می‌کرد که من یادمه بچه بودیم، اون زمان که تازه ویدیوکلوپ‌ها راه افتاده بود با شناسنامه می‌رفتیم فیلم ویدیویی اجاره می‌کردیم اینو گرفته بودم! خیلی بچه بودم فکر کنم راهنمایی! حالا موضوع‌م چیز دیگه‌ست! فیلمی بود درباره قاچاق دارو و دلال‌ها و واردکنندگان غیرقانونی داروهای مورد نیاز بیماران که برادر بهروز وثوقی و چند بازیگر جوان و مطرح اون روزهای ایران توی این فیلم بازی می‌کردند!
این تلویزیون دولتی ما رفتار واقعا غریبی داره! ما که حالا از خردسالی پای این تلویزیون بودیم و تقریباً با این رسانه بزرگ شدیم بنظرم بیشتر این رفتارهای متناقض و غریب رو دیدیم و چشیدیم و تجربه کردیم و توی دوران رشد و بلوغ و باروری فکری‌مون این تناقض‌ها رو لمس کردیم!
یکی از رفتارهای غریب تلویزیون که برای من یکی همیشه سئوال برانگیز بوده، این بود که چرا سال‌هاست، بیش از سه دهه، که این رسانه عریض و طویل با برنامه‌های مختلف‌ش تخم بدبینی و نفرت نسبت به خارجی‌ها، خصوصا غرب اعم از آمریکا و اروپا، رو توی وجود مردم ما می‌کاره و همین بدبینی‌ها  که تاثیرات مخربی بر ذهن افراد، کنشگران و بر روابط ما با دنیای بیرونی، خصوصا غرب، گذاشته! و روابط پر از چالش ما با دنیای بیرونی تاثیرات مخربی بر اقتصاد و بهداشت و سلامت کشور ما داشته که یکی همین موانع و تحریم‌های خارجی‌ست! بعد تلویزیون در حالی که سهم بسزایی در آشفتگی اقتصادی ما بازی کرده با برنامه‌های متنوع خودش توی این چند دهه حمله شدیدی رو نسبت به دلال‌های اقتصادی یا دلال‌های دارو می‌کرد! غافل از این‌که شرایط لازم برای شکل‌گیری چنین گروه‌هایی برمی‌گرده به وضعیت تحریم‌هایی که خودش تا حدودی ناشی از همین رفتارهای رسانه‌ای اشتباست که تخم کینه و نفرت نسبت به دیگران رو در قلب‌های مخاطب می‌کاره!
در حقیقت اون تیپ‌های شخصیتی زالوصفت که در چند دهه گذشته در سریال‌های تلویزیونی در حال بازتولید بوده یکجور فرافکنی مشکلات بوده تا منعکس کردن واقعیت‌ها! توی سریال‌ها گاهی شخصیت‌های زالوصفتی ظاهر می‌شدند که در شرایط نیاز شدید بیماران به داروها بازار سیاه دارو درست کردند و نهایت سود و استفاده رو از فقدان وجود این داروهای حیاتی در شبکه بهداشت و داروی کشور می‌برند! قبول این یک واقعیت تلخ در تمام این چند دهه کشور ما بوده و افراد زیادی برای تهیه دارو به سراغ بازار سیاه رفتند! اما این شرایط علت بوده یا معلول؟ اگر شرایط ما با جهان دچار چالش‌های جدی نبود آیا فرصت و بستری برای چنین گروه‌ها و افرادی به این راحتی فراهم می‌شد؟
بهتر نبود تلویزیون دولتی ما بجای این همه برنامه درباره گروه‌های زالوصفت به اصلاح و ترمیم رابطه ما با جهان فکر می‌کرد و در این جهت حرکت می‌کرد؟
همین رفتارهای غریب و تناقض آمیز باعث شد نه مشکل ما با غرب حل بشه، و نه مسائلی مثل بازار سیاه دارو و سواستفاده از این شرایط ..... یعنی چند دهه خنثی بودن رسانه بزرگی مثل تلویزیون در حل مسائل و مشکلات ما و رشد بدبینی قشرهای مختلف جامعه نسبت به جهان خارجی!‌

با پشتیبانی Blogger.