Follow by Email

342

۱۳۹۱ مرداد ۲, دوشنبه · Posted in ,

افغان‌ها زمانی کشور آرام و زیبایی داشتند اما دخالت نظامی دور از منطق ارتش شوروی باعث برافروختن شعله‌های جنگی در منطقه شد که این کشور زیبا رو در آتش جهل و جنگ سوزاند و پیامدهای ضد انسانی و ضد صلح برای تمامی جهان داشت! هیچ به این موضوع فکر کردیم که روس‌ها با این منطق عجیب چقدر در شعله‌ور شدن جنگ‌های داخلی تاثیرگذار بودند؟ مثل همین وقایع امروز سوریه؟ نه این‌که دیگر قدرت‌های جهانی و داخل منطقه بی‌تاثیر باشند یا حتی خود اون مردم، اما روس‌ها سعی نکردند عاقلانه و مسئولانه رفتار کنند!
روس ها در تاریخ ما سابقه خوبی بجا نذاشتن! از قرن هجدهم در جنگ‌های ایران و روس تا دخالت‌های تاثیرگذارشون در دوران مشروطه و کشتار مشروطه‌خواهان ایرانی و دخالت‌های نظامی در هر دو جنگ جهانی اول و دوم و نقش منفی روس‌ها در شکست دموکراسی در ایران دهه‌های 20 به بعد و دوران مصدق و بعد هم که دخالت نظامی در افغانستان و شعله‌ور شدن آتش جنگ داخلی برای چند دهه و حتی حمایت از صدام و پشتیبانی تجهیزات نظامی ارتش این دولت! 
به نظرم روس‌ها باید بطور جدی در سیاست‌های خودشون تجدیدنظر کنند و به عنوان یک دولت بزرگ نقشی مسئولانه‌تر و عاقلانه‌تر و خصوصا انسانی‌تری داشته باشند!

با پشتیبانی Blogger.