Follow by Email

271


سئوال؟ چه فرایند شخصیتی و ذهنی در وجود دیکتاتورهای خاورمیانه‌ای رخ میده که انقدر انعطاف‌ناپذیر میشن و دچار ضعف شدید در قدرت ارتباطی میشن و توانایی‌هاشون در تعامل با گروه‌های سیاسی مخالف افت می‌کنه؟
سئوال دوم؟ این فرایند شخصیتی و ذهنی چه رابطه‌ای با ساختارهای جمعی و قدرت نیروهای اجتماعی مخالف داره؟
سئوال سوم؟ برتری قدرت دیکتاتور و ضعف جامعه در بلند مدت، باعث چنین اختلالات شخصیتی در وجود دیکتاتورها میشه یا نه، دیکتاتورها از دوران کودکی چنین شخصیت و اختلالاتی رو داشتند و ضعف جامعه تنها باعث تشدید آن می‌شود؟

متاسفانه اندک منابع نظری ما درباره دیکتاتوری، ادبیات نظری اروپایی و آمریکایی هست و با وجود بحث‌های مفیدی که دارند شاید برای خیلی از پرسش‌های ما جواب لازم رو ارائه نکنند! خصوصا خلا جدی داریم در حوزه کارهای نظری درباره  "دیکتاتوری خاورمیانه‌ای" که به دلیل نزدیکی فرهنگی و اجتماعی و سیاسی کشورهای خاورمیانه خود به خود شباهت‌های ساختاری و رفتاری زیادی بهم دارند. کاش می‌شد از سراسر خاورمیانه یک گروه از نویسندگان خاورمیانه ای که مستعد و توانا در حوزه نظریه‌پردازی هستند جمع بشن و کاری جمعی درباره این پدیده مشترک و خانمان‌سوز، یعنی دیکتاتوری، ارائه بدن! حتی می‌شه کتابهای جداگانه اما تئوریک در این‌باره کار کرد ولی با یک هدف مشترک و اون نظریه‌پردازی و شناخت پدیده "دیکتاتوری خاورمیانه‌ای" باشه!
خاورمیانه با وجود تضادها و تناقض‌های عمیق مردمانش یک کل بهم‌پیوسته‌ست و امنیت و فرهنگ و اقتصاد و اوضاع سیاسی‌ تک تک کشورهاش سخت بهم گره خورده و با وجود سختی کار برای ما ایرانی‌ها در مقابل پیوستگی بیشتر خاورمیانه عربی و با وجود عناصر عمیق واگرایی، تنها راه خوشبختی این مردمان تلاش برای همگرایی‌ست و همین ساخت و پرداخت فرهنگ و نظریه‌پردازی‌های مشترک فکری در کنار تعاملات عمیق بازاری و اقتصادی و ساختارهای مشترک اجتماعی و پیوندهای تاریخی می‌تونه زمینه‌های همگرایی و ارتقای امنیت و رفاه و دموکراسی در سراسر خاورمیانه رو فراهم کنه!

با پشتیبانی Blogger.