Follow by Email

235

۱۳۹۱ تیر ۱۱, یکشنبه · Posted in , ,

کتابهای تاریخی معاصر ما اغلب تاکید زیادی روی قراردادهای نفتی ایران و انگلیس دارند و شرح مفصلی درباره تاریخ نفت ارائه کردند اما چون اغلب این مورخان مطبوعاتچی یا افرادی با گرایش‌های سیاسی و ملی‌گرایانه بودند، بنابر دید، قدرت درک و تخصص، و احساس و وظیفه ملی و وطن‌دوستی تنها این مسئله در رابطه با نفت مطرح بوده که انگلیسی‌ها خصوصا در دوران چرچیل و جنگ‌های جهانی اول و دوم نفت ایران رو به بهای ناچیز به یغما بردند و این تا امروز گفتمان‌های ملی‌گرایانه و گفتمان‌های سیاسی مختلفی از راست تا چپ در ایران شارژ کرده برای تحرک و جلب آرا و گرایش و حمایت نیروهای اجتماعی! 
اما در کمتر آثاری از این کتاب‌های تاریخی اتفاقا پر اقبال، به این موضوع پرداخته که درآمدهای نفتی از عصر قاجار تا دوران اخیر چگونه بین اقشار و گروه‌ها و طبقات اجتماعی و مناطق مختلف شهری و روستایی توزیع شده و آیا توزیع این درآمدها عادلانه بوده؟ چه گروه‌ها و اشخاصی بیشترین سهم رو به خود اختصاص دادند و چه کسانی کمترین یا چه کسانی محروم بودند؟ در حقیقت بحث مهمی درباره تاریخ نفت در ایران به شدت مورد غفلت کتابهای پر اقبال تاریخی قرار گرفته و اون بحث "جامعه‌شناسی سیاسی نفت در تاریخ معاصر ایران" است! 
همونقدر که این آثار نسل‌های جدید رو متوجه و آگاه می‌کنه از سیاست‌های دولتهای خارجی در قبال ثروت‌های نفتی ایران در عصر قاجار و دوران جنگ‌های جهانی و  دوران ملی شدن نفت، باید این آشنایی و آگاهی رو هم در افراد ایجاد کنه که متوجه بشن درآمدهای نفتی در دولت‌های گذشته و امروز ایران بر چه اساسی و با چه سیستمی هزینه و توزیع شده! عدالت واقعی به معنای آگاهی و آشنایی هر چه بهتر ما از خود ماست. این مسئله که رگ غیرت نسل‌های جدید رو با فریاد وای دزد وای دزد باد کنیم تنها به سواستفاده گروه‌های سیاسی باهوش و زیرک از احساسات وطن‌دوستانه خیل عظیمی جوان و نوجوان کمک شده و خواهد شد! اما اگر کتاب‌های جدیدی به نگارش دربیاید و حتی در آموزش چنین کتابهایی در برنامه درسی مدارس گنجانده شود این امکان فراهم میشه که نسل‌های جدید متوجه بشن ثروت ملی کشورشون طی یکصد سال گذشته بر چه اساسی توزیع شده و گروه‌ها و برنامه‌های پربهره و کم‌بهره و محروم از این درآمدها در دوره‌های مختلف تاریخی رو بشناسند و با مسائلی مثل نابرابری‌ها و سومدیریت‌ها و سواستفاده‌ها از این منبع درآمد ملی آشنایی کافی پیدا کنند. اینجوری هم به تحقق عدالت توزیعی درآمدهای نفتی کمک خواهد شد و هم نسل‌هایی پرورش پیدا می‌کنند که از کودکی با یکی از جدی‌ترین مسائل  و دغدغه‌های کشورشون درگیر میشن و آگاهی‌های اولیه و لازم رو برای در پیش گرفتن سیاست‌های توزیعی عادلانه و مفید بدست میارند!

با پشتیبانی Blogger.